Google Alışveriş Reklamlarında GTIN zorunluluğu getirdi !

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

Google Alışveriş Reklamlarında GTIN zorunluluğu getirdi !

Google Alışveriş Reklamlarında GTIN zorunluluğu getirdi ! Google Alışveriş Reklamlarında GTIN zorunluluğu getirdi !

GTIN (Global Trade Item Number), yaygın olarak kullanılan benzersiz ürün tanımlayıcısıdır. Her ürüne ya da seçenekli bir ürün ise her ürün seçeneğine tanımlanmış bir GTIN vardır. Google Alışveriş (Google Shopping) reklamları için gönderilen her ürüne, ilgili GTIN’i beraberinde göndererek Google’ın tam olarak ne sattığınıza anlamasına yardımcı olmuş oluyorsunuz. Aslında Google ne sattığınızı anlamak istiyor ve bu zorunluluk da buradan geliyor diyebiliriz.

Satışını yaptığınız ürüne GTIN tanımlanmışsa, ürün paketi üzerindeki barkod alanında GTIN yer alacaktır.

Google’dan gelen bilgiye göre ürün reklamlarınıza GTIN tanımlandığınızda, reklam performansınız doğrudan pozitif yönde etkileniyor. Aynı zamanda reklamlarınızın Youtube ve diğer partner sitelerinde daha sık gösterilmesine olanak sağlıyor.

GTIN, yaygın olarak markalı ürünlerde yer alan bir bilgidir. Eğer kumaş, takı, toka vb. el yapımı ya da özel üretimi yapılan bir ürün satıyorsanız, bu tip ürünler için GTIN zorunlu değildir. Bu durumda GTIN alanını boş bırakılabilirsiniz. Bu tür ürünlere bazı durumlarda üreticisi tarafından bir MPN kodu atanır. GTIN’i olmayan fakat MPN’i olan ürünler için MPN girmeniz gerekir.

Ürüne MPN tanımlanmamışsa, MPN alanı boş bırakabilir ve MPN’siz olarak gönderebilirsiniz. Satışını yaptığınız ürünün MPN’inin tıpkı GTIN gibi ürünün tedarikçisinden ya da markanın kendisinden edinebilirsiniz.

GTIN’i olmayabilecek ürünlere ise aşağıdakiler örnek verilebilir:

Mağaza markası ürünler
Yedek parçalar
Özgün donanım üreticisi (OEM) parçaları veya OEM parçalarının yedekleri
Özel imalat ürünler (ör. özel imalat tişört, sanat ürünleri ve el yapımı ürünler)
1970’te ISBN, ISO standardı olarak kabul edilmeden önce basılmış kitaplar
Klasik veya antika ürünler

MPN: Üretici parça numarasıdır. MPN, GTIN gibi ticari ürünleri tanımlamak için kullanılan, üretici tarafından oluşturulan v e ürün üzerine basılan harf ve sayılardan oluşan koddur.

OEM: Orjinal ekipman üreticisi kodudur. OEM ise kendi içinde 2’ye ayrılır, orjinal parça (OEM) ve orjinal olmayan (non-OEM) yan sanayi parçalar.

Bazı durumlarda OEM’i üreticiler MPN olarak kullanırken bazı durumda MPN ve OEM için farklı numara tanımlanabiliyor. Parçanın üreticisi, MPN olarak ne kullandı ise MPN olarak bu tanımlanmalıdır. OEM numarası girilirse bazı durumlar için hatalı olma ihtimali mevcut.